Kurallar

Aşağıdaki kurallar World OF Wars projesinde bağlayıcı olacaktır.
Kuralların ve/veya kullanıcı sözleşmesinin ihlali durumunda, ilgili ceza uygulanır. Kuralların herhangi bir hükmünü veya hesabınızın neden engellendiğini anlamadıysanız, World Of Wars ekibine sosyal medya hesaplarımızdan veya email yoluyla ulaşabilirsiniz. Destek için: info@worldofwars.org.
Kullanıcı hesabındaki tüm sorunlar için sadece gerçek hesap sahibi muhatap alınır.

1.Bağlantı metodları

a) World OF Wars tarayıcı tabanlı bir oyundur, bu sebeple oyuna en güncel web tarayıcı yazılımlarıyla bağlanılması gerekmektedir. Ayrıca oyunun sorunsuz çalışması için tarayıcınızın versiyonunun güncel olduğundan emin olmalısınız, güncel olmayan tarayıcı yazılımları sebebiyle oluşacak problemlerde World Of Wars sorumluluk almamaktadır..
b) Oyuna bağlantı yaparken kullandığınız ip adresiniz ev,iş yeri veya mobil ip adresi olabilir. VPN,Hosting veya TOR ağlarından yapılan bağlantılar çoğunlukla kötü amaçlı olduğundan bu ağlardan yapılan bağlantılar kabul edilmemektedir. Bu durumun tespiti halinde hesap kapatılabilir.

2.Hesap

a) Hesap sahibi, hesaba tanımlı e-posta adresidir. Bu adres daha sonra değiştirilebilir.
b) Her oyuncunun tek bir hesabı kontrol etmesine izin verilir.
c) Hesabınızı kalıcı olarak devredebilirsiniz. Fakat hesap satışı yasaktır. World Of Wars olarak hesap satışını desteklemiyoruz ve hesap satışından ötürü meydana gelen hiçbir problemde sorumluluk almıyoruz.
d) Hesabınızı başka birine kalıcı olarak devretmediğiniz sürece veya hesap bakıcılığı durumu olmadığı sürece hesabın şifresinin paylaşılması yasaklanmıştır. Eğer şifresini paylaştığınız hesaba başka bir oyuncu ortak ip kullanarak giriş sağlarsa ilgili ip adresiyle ilişiği olan tüm hesaplar kapatılır.
e) Oyun kurallarına uymayan ve oyuna kasıtlı olarak zarar veren oyuncuların hesapları kapatılır.

3.Hesap bakıcılığı

a) Gerçek hesap sahibinin oyuna çeşitli sebeplerle bağlanamaması durumunda, hesap sahibinin onay verdiği kişiler hesapta işlem yapabilirler.
b) Bir hesap yalnızca en fazla 48 saatlik bir süre boyunca bakıcı tarafından kullanılabilir.
c) Süre uzatmasının gerekli olduğu durumlarda yönetici izninin alınması gerekir.
d) Hesap bakıcısı diğer oyuncularla filo etkileşiminde bulunmadığı sürece her türlü işlemi gerçekleştirebilir, hesabı tatil moduna alabilir.
e) Hesap bakıcısı aynı anda birden çok hesaba bakıcılık yapamaz.

4.Multi hesaplar

a) Her oyuncunun yalnızca bir lobi hesabı olabilir. Oyuncu, bu lobi hesabıyla her evrende birer adet oyuncu profili oluşturabilir.
b) Oyuncunun kullandığı ip adresleri ve konum bilgileri, oyuna girdiği saatler ve bazı veriler işlenerek; multi hesap tespiti yapılır.
c) Oyuncunun multi hesap kullandığı tespit edilirse, hesap süresiz olarak kapatılır.
d) Bazı istisna durumlarda (ortak ip adresi kullanımı vs.), bu durumun yöneticiye bilgilendirilmesiyle ortak ip üzerinde oynamaya izin verilir fakat bu hesaplar arasında filo ve kaynak yardımı yapılamaz, ayrıca bu hesaplar ortak saldırı düzenleyemezler. Bu durum ihlal edilirse hesaplar süresiz olarak kapatılır.
e) Ortak internet bağlantısı kullanımı yönetime bildirilmeden ortak ip tespiti yapılırsa hesaplar süresiz olarak kapatılır.

5.Hesap kaynaklarının aktarımı - Ticaret

a) Düşük puanlı oyuncuların, yüksek puanlı oyunculara kaynak yardımı yapması kesinlikle yasaktır. Bu kural, aynı ittifakta olan oyuncular için de geçerlidir.
b) Yüksek puanlı oyuncular, düşük puanlı oyunculara kaynak yardımı yapabilirler. Fakat yapılan kaynak yardımının değeri, oyuncuların puan farkı değerinden daha yüksek olamaz, yani yüksek puanlı oyuncu düşük puanlı oyuncuya kendisini geçecek kadar yardımda bulunamaz.
c) Küçük bir filo ile (filoyu yok etmek amacıyla) daha büyük filolara veya savunmalara yapılan saldırılar “Filo kırmak” olarak nitelendirilir ve kaynakların bu şekilde transfer edildiği tespit edilirse “taraflar” süresiz olarak cezalandırılır.
d) Kaynakları "dolaylı" yoldan başka hesaplara aktarmak kesinlikle yasaklanmıştır. Bu durumun tespiti halinde, ihlale sebep olan/yardımcı olan tüm oyuncular ceza alır.
e) Oyuncular, belirlenen sabit oranlarda (3x Metal = 2x Kristal = 1x Deuterium) kendi aralarında ticaret yapabilirler. Fakat oyun içindeki hammaddelerin veya filoların, gerçek parayla satılması kesinlikle yasaktır.
f) Oyuncular arasında yapılan kaynak ticaretlerinde taraflar arasında ticaretin tamamlanması için gereken süre maksimum 24 saattir. Ticaret iki taraflı olarak tamamlanmadan, oyuncular bu kaynakları kullanamazlar.

6.Oyunculara düzenlenen saldırılar

a) Bir oyuncu herhangi bir gezegen veya ay’a 24 saat içinde yalnız 4 kez saldırı düzenleyebilir, buna grup saldırıları da dahildir.
b) İttifakların savaş halinde olması durumunda 24 saat içinde yapılabilecek saldırı sayısı 8’dir.
c) Aynı oyuncuya toplamda 24 saat içinde 16 saldırı düzenlenebilir. İttifaklar savaş halinde ise bu sayı 32'dir.
d) Bu kural sadece aktif olan oyuncular için geçerlidir, inaktif oyunculara saldırı düzenlemenin hiçbir sınırı yoktur.
e.1) Saldırı kısıtlaması kuralı Gezegenlerarası roket saldırıları için normal zamanlarda 8, ittifakların savaş halinde olması durumunda ise 16’dır.
e.2) Ay'lara yapılan gezegenlerarası roket saldırıları için limit yoktur, fakat saldırının spam amacıyla veya kâr amacı gütmeden yapıldığı tespit edilirse oyuncu ceza alır.
f) Casus sondası ile "spam" amaçlı saldırı yapmak kesinlikle yasaklanmıştır, bu kuralın ihlali durumunda saldırıyı gerçekleştiren oyuncu ceza alır.
g) Oyuncunun gelişimine engel olma amaçlı art arda bireysel veya grup saldırıları yasaklanmıştır. Bu durumlarda oyun yönetimi gerekli incelemeyi yapar ve saldırıyı düzenleyen oyunculara ceza verilebilir.
h) Oyuncuyu oyundan soğutmak veya hesabını tatil moduna aldırmak için art arda yapılan kâr amacı gütmeyen saldırılar yasaklanmıştır. Bu durumlarda oyun yönetimi gerekli incelemeyi yapar ve saldırıyı düzenleyen oyunculara ceza verilebilir.
i) "g" ve "h" maddelerinde belirtilen durumlar sadece "gezegenler" için geçerlidir. Ay'ı yok edebilmek için ay savunmasını sıfırlamak adına sürekli ve organize saldırılar yapılabilir.
j) "g" ve "h" maddelerinde belirtilen durumlar, ittifaklar savaş halinde ise geçerli değildir.
k) Yapılan saldırılar kâr amacı gütmelidir. Bir gezegene yaptığınız saldırıda alacağınız ganimet ve harabelerin yakıt masrafından ve filo kaybınızdan daha yüksek olması gerekmektedir. Bu kuralın ihlali durumunda saldırıyı düzenleyen oyuncuya bir süre saldırı yasağı verilir. Bu kuralın tekrar tekrar ihlali durumunda ise ihlali yapan oyuncunun hesabı kapatılabilir.
m) Saldırı yaptığınız oyuncu size özel mesaj yoluyla oyunda olduğunu belirtir ise, eğer oyuncunun savunmasından/filosundan yeterli kâr sağlayamayacağınızı düşündüğünüz durumlarda filonuzu geri çekmelisiniz. Aksi durumda "k" maddesindeki ihlali gerçekleştirebilirsiniz.
n) Birden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen savaşlarda, yağmalanan kaynaklar ve toplanan harabe; oyuncuların filo zararları karşılandıktan sonra geri kalan kaynaklar "eşit" bir şekilde dağıtılmalıdır.Kaynak paylaşım işlemlerinin savaş tarihinden itibaren 48 saat içinde tamamlanması gereklidir. Kaynakların paylaşımı konusunda oyun yönetimin'den destek alınabilir.

7.Radar (phalanx) kullanım kuralları

Herhangi bir harici yazılım/script/makro kullanılarak sürekli radar raporu almak yasaklanmıştır ve tespiti halinde oyuncuya ceza uygulanır.
Rakibin radar raporu almasını engellemek amacıyla, dost oyunculara yönelik çok sayıda sahte filo hareketi yapılması yasaklanmıştır ve bu durumun tespiti halinde sahte filo ile spam yapan oyunculara ceza uygulanacaktır.

8.Aktivite süreleri

a) Günlük toplam aktivite süresi 18 saat üzerinde olan hesaplar inceleme altına alınır. Oyun yönetimi bu hesapların birden fazla kişi tarafından kullanıldığına kanaat getirirse hesap kapatılabilir. Fakat elbette günde 18 saatten fazla oynamak yasak değildir.

9.Uçuş süreleri

a) Yabancı bir oyuncuya, oyuncunun rızası dışında 6 saatten fazla süren filo emirleri verilemez. Daha uzun süren filo emirleri verildiğinde ise 6 saat içinde iptal edilmelidir.
b) Oyuncuyu engelleme amaçlı yapılan uzun süreli saldırılar tespit edilirse, saldırıyı yapan oyuncu cezalandırılır.

10.Oyundaki hataların kötüye kullanımı

a) Oyuncular, oyun içinde karşılaştıkları hataları yönetime bildirmekle yükümlüdür.
b) Hata bildirimi yapan oyuncular, hatanın değerine göre karanlık madde ile ödüllendirilirler.
c) Oyun içi hataların, oyuncunun lehine veya aleyhine kullanılması kesinlikle kabul edilemez ve oyuncunun ceza almasıyla sonuçlanır.
d) Oyun içi hataları diğer oyunculara bildirmek oyuna zarar vereceği için kesinlikle yasaklanmıştır ve bunu yapan oyuncular ceza alırlar.

11.Harici yazılımlar,script kullanımı ve bot kullanımı

a) World Of Wars sistemi, oyuncuların yaptıkları eylemleri izler ve bu eylemi gerçekleştiren kişinin gerçek bir oyuncu mu yoksa bir bilgisayar mı olduğunu anlayabilir. Oyundaki işlemleri bot yazılımları vasıtaysıyla gerçekleştiren oyuncular oyundan süresiz olarak uzaklaştırılır.
b) Tarayıcı üzerinden ek scriptler kullanılarak yapılan işlemler tespit edildiğinde, oyuncu süresiz olarak uzaklaştırılır.
c) Harici bir yazılımı kullanmak veya diğer oyunculara önermek de ceza sebebidir. Hesabın tüm kontrolü yalnızca hesabın sahibine ait olmalıdır, üçüncü parti yazılımlar ile hesap bilgileri paylaşılması durumunda hesap kapatılır.

12.Oyun içi iletişim

Oyun içi mesajlarda, paylaşılan savaş&casusluk raporlarında, evrensel mesajlaşma sisteminde ve diğer tüm oyun içi iletişim noktalarında aşağıdaki maddeler yasaklanmıştır:
a) Flood yapmak, konu dışı mesajlar, tamamen büyük harf kullanımı, kişisel konularda tartışmalar, kötü oynamaya provoke etme/kışkırtma, sahtekarlık ve yanlış yönlendirme yapma, küfür, hakaret, pornografi, kişilerin yaşam şekilleri hakkında yargılama/eleştiri yapma, kişilerin dini ve siyasi tercihleri üzerinden provokasyon ve propaganda yapmak, diğer ürünlerin açık veya gizli reklamlarını yapmak, kişileri gerçek hayatta taciz etme ve zarar verme üzerine yapılan tehditler, maddi taleplerde bulunma veya dilencilik, oyunun yöneticisi gibi davranmak ve yönetim adına konuşmak.
b) Yukarıdaki maddeler dışında kalan diğer konularda oyun yönetimi insiyatif kullanabilir ve iletişimin zararlı olduğuna karar verebilir.

Diğer koşullar

Yukarıda belirtilen kuralları ve diğer ihlalleri yapan oyuncular önceden uyarılmaksızın cezalandırılırlar.
Cezanın süresi yapılan ihlalin çeşidine ve boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.
Tüm bu kurallar, oyunculara daha iyi bir oyun deneyimi yaşatmak adına alınmış önlemlerdir ve OgameX ekibi olarak hiç kimsenin oyuna zarar vermesine izin vermeyeceğimizi belirtmek isteriz.